Wielki boom na osiedla mieszkaniowe

Jesteśmy za połową drugiego kwartału 2014 roku, a już w pierwszym, do użytku zostało oddanych aż 36 tysięcy mieszkań w całej Polsce. W miastach jesteśmy otoczeni przez wszechobecne banery reklamujące kolejne i kolejne osiedla mieszkaniowe. Czy popyt na mieszkania jest jednak tak duży jak podaż?

crane and building construction

Uwaga roboty budowlane
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego największy wzrost względem poprzednich lat nastąpił w liczbie mieszkań, których budowę rozpoczęto. W okresie od stycznia do końca marca 2014 rozpoczęto pracę nad budową aż 32 tysięcy mieszkań! To ponad 49% więcej niż w analogicznym okresie z 2013 roku. O 122% urosła też liczba powstających osiedli zakładowych i komunalnych. Najwięcej buduje się w województwie wielkopolskim, mazowieckim i łódzkim.

Kto i dlaczego?
Wyrównane są ilości inwestycji rozpoczętych przez inwestorów prywatnych i dużych deweloperów. Do tych pierwszych należy prawie 16 tysięcy, a do deweloperów ponad 15 tysięcy ze wszystkich mieszkań. Czy jest jednak dla kogo budować? Okazuje się, że tak! Sytuacja na rynku nieruchomości jest najlepsza od 2007 roku. Wpływ na to ma wciąż poprawiająca się sytuacja gospodarcza, zwiększająca się liczba nabywców gotówkowych oraz rosnąca ilość wydawanych kredytów hipotecznych.