Wydrukuj sobie… Dom!

contour-crafting copy Być może szykuje się ogromna rewolucja
w budownictwie! Uniwersytet Południowej Kaliforni najwyraźniej chciał przebić osiągnięcia budowniczych popularnego, amerykańskiego programu – Extreme Makeover Home Edition! Stosując ich sposób, betonowa konstrukcja domu będzie mogła powstać nie w tydzień, a w 24 godziny! Jak zamierzają wprowadzić swój plan w życie?

Gigantyczna drukarka 3D!
Kalifornijscy naukowcy stworzyli technologię Contour Crafting, która wykorzystuje do tworzenia konstrukcji ogromną drukarkę 3D. Ustawione na dwóch wielkich szynach urządzenie, w szybkim czasie nakłada kolejne warstwy betonu w zaprogramowanych miejscach, aż do utworzenia całych fundamentów i ścian!
Oszczędność czasu i pieniędzy
Dzięki tej technice budynek w stanie surowym może stanąć już w czasie jednej doby.  Drukarka dysponuje aż dwoma dyszami, z których wydobywa się beton. Wszystko odbywa się mechanicznie, według komputerowego wzoru, opracowanego wcześniej. Twórca projektu Behrokh Khoshnevis, zapewnia, że jego pomysł może być początkiem rewolucji przemysłu budowlanego. Dzięki jego rozwiązaniom, można znacznie obniżyć koszty budowy domów oraz przede wszystkim – zmniejszyć czas, w których powstają.

cc-road.jpg.492x0_q85_crop-smart copyTwórcy projektu mają już w planach działalność w kosmosie! Zautomatyzowane drukarki 3D, mogłyby same zbudować np. stację kosmiczną na odległym księżycu! Bardziej przyziemną lecz bardzo ważną sprawą, w której urządzenia te mogłyby pomóc, to odbudowa domów zniszczonych po trzęsieniach ziemi i huraganach, których w Stanach Zjednoczonych nie brakuje.

Zobacz jak wygląda proces powstawania domu w gigantycznej drukarce 3D: