KONTYNUACJA KOREKTY

byki i niedzwiedzie w biznes instytut 6

Ostatni tydzień był bardzo ciekawy jeżeli chodzi o rynki  akcji i kontraktów. Jeżeli chodzi o giełdy zachodnie mamy do czynienia z kilkutygodniowa korektą lub z testowaniem długoterminowego dołka. Oczywiście patrzę w pierwszej kolejności na długoterminowy trend posługując się wykresami tygodniowymi. Natomiast nie wygląda to za dobrze.

Index S&P 500 znajduje się w ciekawym położeniu 1880 -1890 pkt. Można by było pociągnąć pozioma linie w tym rejonie i zobaczymy, że bardzo często zatrzymywał się ostatnio w tym obszarze. Można sądzić, że test pozytywny lub negatywny przełoży się na przyśpieszenie na tym rynku. Nie staram się nigdy prognozować co się wydarzy , gdyż nie ma to większego sensu, nie mamy na rynek wpływu. Sam nam pokaże. Mamy wpływ tylko gdzie kupimy lub sprzedamy i gdzie postawimy stop loss. Dlatego nasza strategii zakłada obecnie od kilku tygodni jedynie pozycje krótkie.

Na rynku niemieckim DAX mamy również do czynienia ze spadkami od kilku tygodni . Obszar w którym ten rynek się znajduje również pokazuje test dołka. Widząc okolice 8888 pkt jest to bardzo istotny obszar , podobnie jak na S&P . W ubiegłym tygodniu przebiliśmy znacznie ten poziom  i wydaje się jak by index zmierzał na południe . Co życie pokaże na to nie mamy wpływu. Natomiast nawiązując do jego starszego brata S&P widać że ,mamy nieodparta ochotę jeszcze dalej spadać , widzimy ze kolejny obszar wskazuje 8400-8500 pkt. Nasz zespół obecnie posiada tak samo jak na rynku S&P , również na DAX pozycje krótkie. Widać i słychać od dłuższego czasu, iż październik ze względu na informacje o programie QE i jego wygaszaniu , może być bardzo interesujący.

Nasza Polska giełda jak zwykle jest najtrudniejsza do oceny . Jesteśmy w długoterminowym trendzie bocznym , nie widać jakichkolwiek przesłanek abyśmy mieli wybić się z tego marazmu. Od kliku tygodni kopiujemy rynki zachodnie , ale brak trendu długoterminowego na naszym rynku powoduje iż jest on najtrudniejszy do analizy. Nie posiadamy obecnie żadnych pozycji na rynku Polskim z tego właśnie względu ( brak trendu).

Staramy się coraz częściej nie przewidywać co wydarzy się w odległej przyszłości, opieramy się na wykresach tygodniowych ale decyzje podejmujemy na wykresach dziennych . Podsumowując posiadamy pozycje krótkie wskazując tym samym na kierunek południowy kolejnych ruchów giełd.

Dużych zysków życzy zespół Biznes Instytut.

Jacek Kusiak