Działka z niespodzianką

Red house on the lakeDecydując się na zakup nieruchomości należy być bardzo ostrożnym. Zwłaszcza kiedy
na działce stoi już budynek. Nie ważne, czy to murowany dom, drewniany domek czy niewielka altana. Wiele nieruchomości nie posiada bowiem pozwolenia
na istnienie budynku. Jednak
po dokonaniu sprzedaży to już nie problem pierwotnego właściciela – wraz ze kupnem działki to nabywca ponosi pełną odpowiedzialność za jej stan.


Nielegalna zabudowa
Często nowi nabywcy nieruchomości nie mają świadomości, że ich budynek nie posiadał zgody na budowę. Nawet uiszczanie obowiązków podatkowych związanych
z posiadaniem nieruchomości nie usprawiedliwia braku legalnej zgody na istnienie na niej obiektu. Właściciele piszą odwołania, tłumacząc się brakiem wiedzy o niezgodności obiektu z zagospodarowaniem przestrzennym i braku legalnych pozwoleń na budowę. Prawo jednak nie zezwala na samowolę budowlaną i nakazuję rozbiórkę takich budynków.

Jak ustrzec się przed nieświadomą samowolą budowlaną?
Przed zakupem nieruchomości należy sprawdzić wszystkie dokumenty. Sprzedający musi udostępnić wszystkie niezbędne informacje potencjalnemu nabywcy. Najważniejsze to zebrać cały pakiet informacji i nie pozwolić sobie na kupno kota w worku.